
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.81 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 5.08 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 450 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 15 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Max Output Current | 4 A |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 11 mA |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Topology | Flyback, Boost |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Input Current | 11 mA |
| Nominal Input Voltage | 15 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Min Input Voltage | 12 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 1377
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90110
Ext.Price$0.90110
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90110 | $0.90110 |
| 10 | $0.67625 | $6.76250 |
| 25 | $0.58734 | $14.68350 |
| 50 | $0.57786 | $28.89300 |
| 100 | $0.56853 | $56.85300 |
| 300 | $0.54048 | $162.14400 |
| 500 | $0.51381 | $256.90500 |
| 1000 | $0.47876 | $478.76000 |
| 3000 | $0.46850 | $1405.50000 |
